Hundeudvalget​

Resume over sommertræningen samt apporteringsprøvene i 2019!!!!!

Sommertræningen blev ledet af Kaj Rye og Anders Sørensen.

Der var pænt med deltagere, både gamle kendinge og nye.

Nogle af vore trænere kom også og deltog med deres hunde.

Deltager antallet i apporteringstræningen​var i år noget svingende,

men vi kom da op på ca. 15 deltagerne til prøven.

Vinder af unghunde klassen​blev:

Christian Pedersen med Molly fik 20 point - Gevir

Jørgen Kjær med Sally fik 19 point

Uffe Jensen med Alba fik 5 point

Der var desværre ingen unghunde som klarede apporteringsprøven.

Vinder af åben klasse blev:

Anders Sørensen med Sussi fik 30 point - Gevir

Ole Kidmose med Hacchi fik 30 point

Kaj Rye med Morgan fik 30 point

Ved pointlighed er det den yngste hund som vinder.

Følgende bestod apporteringsprøven

Anders Sørensen med Sussi

Ole Kidmose med Hacchi

Kaj Rye med Morgan

Ingvard Pedersen med Ciggo

Niels Trolle Andersen med Gauss

Morten Jacobsen med Balder

Vores lille hjemmelavede øvelse med apportering af 7 emner på tid

blev vundet af:

Kaj Rye ​med Morgan fik 23 point – Max. Point - Pokal

Ole Kidmose med Hacchi fik 23 point – Max. point

Niels Trolle Andersen med Gauss fik 20 point.

Ved pointlighed er det den hund der bruger færrest sekunder, der vinder.

Amanda pokalen blev vundet af Kaj Rye med Morgen. Det er den bedste

hund over 7 år.

Det var til denne aften lykkedes os, at få fat i den pokal som

Christian Pedersen med sin dygtige hund Molly vandt i Harlev –Dysten.

Undskyld forsinkelsen.

Selve afslutningen, som blev holdet i strålende sommervejr, forløb uden de store gnidninger.

Det kunne selvfølgelig ikke lade sig gøre, uden den store hjælp vi fik af dommere, hjælpere, pølsedamer og alle andre, der i sæsonen har givet en hånd med.

Alle​som har ydet en indsats fik en lille erkendtlighed.

Stor tak til alle !!!!!!!

På hundeudvalgets vegne

Preben K. Thomsen

Resultater fra Harlev og Dressur-træningen 2019

Dysten mod Harlev blev arrangeret af Stilling i år. Det blev en meget stor succes med over 30 deltagere. Især Harlev mødte talstærkt op.

Dysten blev afholdt den 20. maj

Resultatet blev at Stilling vandt begge grupper.

Åben klasse: Stilling fik 102 point

​Harlev fik 100 point

Ung hunde klasse: Stilling fik 82 point

​Harlev​fik 74 point

Vinderne af åben klasse fra Stilling blev:

Nikolaj Henningsen med Carlo fik 28 point – Pokal

Anders Sørensen med Sussi fik 27 point

Niels Trolle Andersen fik 27 point

Vinderne af Ung hunde klasse fra Stilling blev:

Christian Petersen med Molly fik 35 point – Pokal

Stig Isidor med Teea fik 34 point

Kristen Kjeldsen med Bella fik 33 point

Dressur træningen havde afslutning den 03.06.

Det var lidt skuffende, at så få deltog i afslutningen.

Men selve afslutningen blev en stor succes.

Vinder af hvalpe klassen blev: Kristen Kjeldsen med Bella fik 34 point

Nr. 2 blev Karl Mathiasen med Coffie fik 19 point

Der blev lavet en fejl ved dommerbordet, hvor Karl Mathiasen

blev udråbt som vinder. (Beklager)

Vinder af unghunde klasse blev: Uffe Jensen med Alba fik 27 point

Bjarne Lander med Aslan fik 23 point

Anders H. med Mattis fik 21 point

Vinder af åben klasse blev: Nikolaj Henningsen med Carlo fik max. 80 point – Pokal

Anders Sørensen med Sussi fik 79 point

Ole Kidmose med Hachi fik 77 point.

Der skal lyde en stor tak til alle, som har været medvirkende til, at dressur- træningen samt afslutningen blev en succes.

Der blev uddelt en lille erkentlighed til alle medvirkende.

Stilling Jagtforening​

Teglgraven 1

8660 Skanderborg

E-mail: ryepeter7@gmail.com

Telefon: 20136536